Süt Antibiyotik Test Kiti ‘nin Önemi

Süt ve süt ürünleri en önemli gıda maddeleri arasındadır ve neredeyse her gün tüketilmekte olup, süt ve ürünlerinin kalitesi ve güvenliği insan sağlığı için büyük önem taşımaktadır.

Kaliteli süt, antimikrobiyal ilaçlar gibi zararlı veya toksik kalıntılar içermemelidir. Antimikrobiyal ilaçlar sıklıkla inek,koyun,keçi mastitisinin tedavisi için kullanılır. Penisilin ve tetrasiklinler, çiftlik hayvanlarında mastitis tedavisi için en yaygın kullanılan antimikrobiyallerdir.

Bu antimikrobiyallerin yoğun kullanımı, yetersiz arınma süresi ve kayıtların eksikliği, sütteki kalıntıların kabul edilebilir Maksimum Kalıntı Limitlerinin (MRL) üzerinde olmasının en yaygın nedenleridir.

Antimikrobiyal kalıntılar içeren süt tüketimi insan sağlığı açısından büyük bir endişe kaynağıdır. Çünkü antibiyotik kalıntısı içeren sütü tüketmek, bakteri direncine, aşırı duyarlılık reaksiyonlarına ve gastrointestinal rahatsızlığa neden olur. Ek olarak, bu antimikrobiyaller süt işlemesini etkileyen süt ürünlerinin başlangıç kültürlerinin aktivitesini inhibe eder.

Süt fabrikalarında, süt çiftliklerinde ve süt toplama  merkezlerinde çiğ sütten alınan numuneler düzenli olarak test edilir. Ülkemizde yapılan bazı çalışmalarda çiğ sütten alınan numunelerde beta laktam ve tetrasiklin antibiyotik kalıntılarının Maksimum Kalıntı Limitinin (MRL) üzerinde olduğu tespit edilmiştir.

Antibiyotikli süt, hem süt üreticileri hem de süt işleyen fabrika ve mandıralar için çok tehlikelidir. Çünkü sütte antibiyotik tespit edilirse süt üreticisine para cezası ve yaptırım uygulanır ve süt alım sözleşmeleri feshedilir. Süt işleyen fabrikalarda antibiyotikli sütün sisteme girmesi çok daha büyük maddi kayıplara neden olur.

Türkiyede en çok kullanılan antibiyotikler, Beta Laktam, Tetrasiklin, Sülfonamid, Eritromisin, Tilmikosin, Spiramisin, Streptomisin, Gentamisin, Neomisin, Kloramfenikol, Tylosin, Florfenikol gibi antibiyotiklerdir.

Sütteki antibiyotik kalıntılarını süt antibiyotik hızlı test kiti ile 6 dakikada tespit edebilirsiniz.

Bioeasy Süt Antibiyotik Test Kiti

Beta Lactam ve Tetrasiklin Antibiyotik Test Kiti 2
Beta Lactam ve Tetrasiklin Antibiyotik Test Kiti

Bu ürün, bir süt örneğinde beta laktam grubu ve tetrasiklin grubu antibiyotikleri (2’si bir arada) tespit etmenizi sağlayan hızlı bir test kitidir. Bütün test 6 dakika sürer. Bu ürünümüz Türkiye ve Avrupa çiğ süt tebliğine uyumludur.

Uygulama

  • Çiğ süt, pastörize süt ve süt tozu.
  • İnek Sütü, Manda Sütü, Koyun Sütü ve Keçi Sütü.

Kutu İçeriği

  • 12 test tüpü ve her bir tüp içinde 8’li bir adet reaktif kap ve 8 test çubuğu (96 test/kutu).
  • Bir adet kullanım kılavuzu.

Ek Cihazlar

  • İnkübatör
  • Okuyucu (isteğe bağlı)

Bioeasy Süt Antibiyotik Test Kiti Tespit Değerleri

Bioeasy Süt Antibiyotik Test Kiti ‘nin Avantajları

Bioeasy Süt Antibiyotik Test Kiti Kullanım Videosu

Bioeasy Süt Antibiyotik Test Kiti ‘ne ürünler bölümünden SÜT VE SÜT ÜRÜNLERİ TESTLERİ bölümünden ulaşabilirsiniz.

Websitenin sağ alt tarafında çıkan Whatsapp ikonuna tıklayarak Süt Antibiyotik Test Kitleri hakkında ürün ve fiyat bilgisi alabilirsiniz.