Süt, mükemmel bir protein, yağ, karbonhidrat, mineral ve vitamin kaynağıdır. Bu nedenle, her yaş grubundaki insanlar için popüler bir besin kaynağıdır. Sütte yapılan bazı hilelere bu yazımızda değineceğiz. Örneğin keçi sütünde inek sütü tespiti gibi.

Keçi sütü, son derece besleyici bir besindir, çünkü inek sütünden ayrılan benzersiz özelliklere sahiptir. Son zamanlarda, keçi sütü insan beslenmesinde giderek daha önemli bir rol oynamaktadır. Sadece bebekler için değil, aynı zamanda yetişkinler, özellikle emziren anneler için de uygundur. Keçi sütü bebek beslenmesi ile popüler hale gelmiştir. Keçi sütü yağ kürecikleri inek sütünden daha küçüktür. Keçi sütü inek sütüne kıyasla daha kısa ve orta zincirli (C6-C14) yağ asitleri yüzdesine sahiptir. Keçi sütünün kolay sindirilmesinin ana nedeni budur. Keçi Sütünün Faydaları adlı blog yazımıza buradan ulaşabilirsiniz.

Süt Türlerinin Bileşimi

Keçi ve Koyun Sütünde Neden Hile Yapılmakta?

Bununla birlikte, keçi sütüne olan talebin de artmasıyla, daha yüksek kar elde etmek için, keçi ve koyun sütüne, daha ucuz olan inek sütünün karıştırılması ciddi bir problem haline gelmiştir. Keçi sütü ile inek sütünün görünüm ve bileşimdeki benzerliğinden dolayı, keçi sütü ile inek sütünü ayırmak zordur. Keçi sütüne inek sütü karıştırılması, ayrıca sadece keçi sütü tüketen, inek sütüne alerjisi olan insanlar için de risk oluşturmaktadır.

Yetersiz izleme ve yasa uygulama eksikliğinden dolayı, bu durum gelişmekte olan ve gelişmemiş ülkelerde daha yaygındır. Özellikle üretilen yerel sütün, sokak satışı ile doğrudan çevredeki insanlara satıldığında daha açık bir şekilde görülmektedir. Sokak sütü üzerinde yapılan çalışmalar, sütün bir şekilde seyreltildiğini göstermiştir.

Birçok Avrupa ülkesinde geçerli olan yasalar, üreticilerin peynir veya diğer süt ürünleri üretiminde kullanılan süt türünü belirtmelerini zorunlu tutmuştur. Bununla birlikte, süt üretim hattında bulunan yaygın bir hileli uygulamaya örnek olarak, daha pahalı olan sütün yerine daha az maliyetli bir sütün kullanılması verilebilir. Market raflarında satılan süt ürünlerinin etiketleri üzerinde %100 keçi sütü, %100 koyun sütü, saf koyun sütü, saf keçi sütü yazmasına rağmen, incelenen süt ürünlerinde inek sütü tespit edilmiştir. Haksız rekabeti önlemek ve tüketicilere doğru etiketleme sağlamak için, bir süt ürünündeki süt türünün veya süt yüzdesinin yasal gerekliliğe uygun olup olmadığını denetlenmelidir.

Süt ve Süt Ürünlerinde Tağşiş Nedir?

Süt tağşişi, kasten sütün kalitesinin düşürülmesi, keçi, koyun ve manda sütüne inek sütü karıştırılması, sütten bazı değerli bileşenlerin uzaklaştırılması yoluyla satışa sunulması eylemidir. Bazı süt üreticileri sütün içine su eklemek gibi, hacmi arttırmak amacıyla hile yapmaktadır.

Tarım ve Orman Bakanlığı düzenli aralıklarla yaptığı denetimler ile süt ürünlerinde tağşiş yapan firmaları kendi websitesi üzerinden yayınlamaktadır. Süt ürünlerinde tağşiş yapan firmalar listesine buradan ulaşabilirsiniz.

Bunun haricinde tüketici sağlığının ve menfaatinin korunması amacıyla, sosyal medyada çeşitli gıda ürünlerini inceleyen, tüketiciyi bilgilendiren, Gıda Dedektifi gibi bağımsız oluşumlar da bulunmaktadır.

Süt kalitesini ölçmek ve kontrol etmek için en yaygın yaklaşım, protein ve yağ içeriğini belirlemektir. Süt ve süt ürünleri analizi için yardımcı kaynaklara buradan ulaşabilirsiniz.

Süt Analizinde Kullanılan Yöntemler

Son on yılda, süt karışımlarının hızlı taranması ve doğrulanması için birçok analitik yöntem kullanılmıştır. UV ile yüksek performanslı sıvı kromatografisi veya floresans tespiti (HPLC / UV, HPLC / FLD) ve alev iyonlaştırmalı gaz kromatografisi (GC / FID) gibi kromatografik teknikler, gıda koruyucuları ve yağ analizlerini kontrol etmek için yaygın olarak kullanılır. Son zamanlarda, kütle spektrometrisi (MS) ile birleştirilmiş LC ve GC, oldukça hassas ve seçici belirleme için en son teknoloji haline gelmiştir. Yakın kızılötesi (NIR) ve orta kızılötesi (MIR) dahil olmak üzere spektroskopik teknikler kullanılmıştır. Bu teknikler az miktarda numune hazırlamaya ihtiyaç duyan veya hiç numune gerektirmeyen yüksek örnek verimine sahip sütteki çoklu zerrelerin aynı anda saptanmasını sağlayan araçlardır.

Farklı hayvan türlerinden yapılan süt sahtekarlığını belirlemek için enzime bağlı immünosorban testi (ELISA), polimeraz zincir reaksiyonu (PCR), poliakrilamid jel elektroforezi (PAGE) ve matris destekli lazer desorpsiyon / iyonlaşma süresi uçuş kütle spektroskopisi (MALDI-TOF), spesifik proteinler, DNA ve peptitler temelinde çalışılmıştır.

Bununla birlikte, bu yöntemlerin kullanımı, yüksek maliyeti ve uzman veya deneyimli personel gerektirmesi ve bakım maliyeti oluşturmaktadır.

Bu nedenle keçi sütündeki hileyi tanımlamak için hızlı test sistemleri geliştirilmiştir. Koyun ve keçi sütünün içerisine karıştırılan inek sütünü tespit etmek için yüksek duyarlılığa sahip hile test kiti geliştirilmiştir.

Keçi ve koyun sütünde hile tespit test kitleri ile bir süt örneğinin belirli bir hayvan türünün %100’ü olup olmadığını 6 dakikada tespit edebilirsiniz.

Bioeasy Keçi ve Koyun Sütünde İnek Sütü Tespit Test Kiti

Ürün kodu: YREC1001-3

Keçi/koyun sütünde inek sütü tayini test kiti, altın kolloidal immün tahlili üzerine kurulu olup inek sütünü hızlı bir şekilde tespit etmek için kullanılır. Keçi ve koyun sütü örneğinde ön-hazırlık sürecine gerek yoktur ve test süresi sadece 6 dakikadır. Bu test kiti çiğ süt veya sütü tozu örneğinde % 0.1 – 0.2 inek sütünün varlığını tespit etmek için kullanılmaktadır.

Bioeasy Keçi ve Koyun Sütünde İnek Sütü Tespiti Test Kitine ürünler kısmından SÜT VE SÜT ÜRÜNLERİ TESTLERİ bölümünden ulaşabilirsiniz.

Websitenin sağ alt tarafında çıkan Whatsapp ikonuna tıklayarak ürün ve fiyat bilgisi alabilirsiniz.