Günümüzde antibiyotiklere ve antibiyotik direncinin ciddi sorunlarına dikkat edildiğinde, çiftlikte antibiyotiklerin nasıl ve neden kullanıldığını anlamak önemlidir. Daha spesifik olarak, antibiyotikler tavuk çiftçilerinin etik bakım ve güvenli, sağlıklı, uygun fiyatlı yiyecek sağlama taahhüdünde bulunmalarına nasıl yardımcı olur?

Antibiyotik direnci karmaşık bir sorun olmakla birlikte, antibiyotiklerin gerekli olması ve modern tarımın hayati bir parçası olmasının nedenleri basit, anlaşılır ve antibiyotiklerin her zaman sorumlu bir şekilde kullanılması gerektiği inancıyla yönlendirilir.

Hayvan sağlığı topluluğu, çiftçiler ve veterinerler antibiyotiklerin tarımda nasıl uygulandığını değiştirmek için işbirliği yaptı. Bu yıl yürürlüğe giren değişiklikler, insan tıbbı için önemli olan antibiyotiklerin, büyüme teşviki değil, yalnızca hastalık tedavisi, önleme ve kontrol için kullanılmasını sağlar. Ve tedavi genellikle bir veteriner besleme direktifini gerektirir, özellikle de temel olarak bir veteriner hekiminden reçete gerektirir.

Baz olarak sorumlu kullanımıyla, çiftçilerin tavuklara (ve yiyecek için yetiştirilen diğer hayvanlara) antibiyotik vermesinin iyi bir nedenleri vardır, gıda güvenliği dahil. Antibiyotik kullanımının ilk üç nedenini araştıralım.

1.Antibiyotikler Tavukların Sağlıklı Kalmasını Sağlar

Antibiyotikler, tavukları sağlıklı tutarak ve gıda kaynaklarına giren bakterileri azaltarak gıdaların güvenliğini sağlar. Tüketiciler, antibiyotiklerle tedavi edilen hayvanlardan gelen yiyeceklerin güvenli olduğundan emin olabilirler çünkü Gıda ve İlaç İdaresi, hayvan sağlığı konusunda, insan sağlığında olduğu gibi, sıkı bir onay sürecine sahiptir.

FDA sadece bir ilacın etkinliğini incelemekle kalmaz, aynı zamanda antibiyotikli hayvanlardan elde edilen et, süt ve yumurtaların tüketmemiz için rutin testler ve geri çekilme süreleriyle güvenli olduğunu onaylar.İnsanlarda antibiyotiklerle tedavi edilen tavuklardan et yedikleri zaman, tedavi gördükleri ilacı da kullandıklarına dair yaygın bir yanılgı var gibi görünmektedir. Gerçekte, güvenliği sağlamak için birçok güvenlik önlemi vardır.

Bir antibiyotiğin tavuklarda ve diğer gıda hayvanlarında kullanım için onaylanmasından önce, kapsamlı çalışmalar antibiyotiklerin bir hayvanın sisteminden ne kadar süreyle ayrılacağını belirler.

Yasaya göre, bir antibiyotik verilen hayvanlar, antibiyotiğin hayvanın vücudunu terk etmesini sağlamak için “geri çekilme süresi” sona erene kadar işlenemez. Bu, ABD Tarım Bakanlığı ve et paketleyicileri, güvensiz kalıntı kalmadığından emin olmak için işleme tesisinden çıkmadan önce tavuk eti rutin testleriyle doğrulanmaktadır.

2.Antibiyotikler Hayvanların Acı Çekmesini Önler

İnsanlar gibi, tavuklar da bazen acı ve ıstırabın eşlik edebileceği bakteriyel enfeksiyonlardan hastalanırlar. Bir veteriner, acıyı kesmek için hastalığı tedavi ederse, yaptığı etiktir.Veterinerler,hayvan sağlığını korumak ve hayvanların acısını hafifletmek için tedavi programları uygulayabilirler.

Amerikan Veteriner Hekimleri Birliği, antibiyotiklerin veteriner hekimlerin insan ve hayvan sağlığını korumak için kullandıkları en önemli araçlardan biri olduğunu söylüyor. Veteriner hekimler, tıp doktorları gibi, antibiyotiklerin de direnç riskini azaltmak için sorumlu bir şekilde kullanılmasını sağlamak için çalışır.

3.Antibiyotikler Sürdürülebilir Üretimin Parçasıdır

Sorumlu antibiyotik kullanımı, tavukların sağlıklı kalmasına yardımcı olur ve çevre üzerindeki etkileri en aza indirir. Tedavi edilmeden bırakıldığında, hasta tavuklar daha yavaş büyür ve daha fazla yiyecek ve su gerektirir. O zaman daha fazla gübre, su ve toprak dönümünü gerektiren yem için daha fazla tahıl yetiştirilmelidir. Bu yüzden hasta kuşlar daha büyük çevresel etkiye sahipken, sağlıklı kuşlar daha az doğal kaynak kullanıyor.Daha az doğal kaynak kullanımıyla sonuçlanan hasta tavukları tedavi etmemize izin veren uygulamalar, çevre için ve herkes için iyidir.

İşte antibiyotiklerin tavuklarda nasıl ve neden kullanıldığına dair güzel bir örnek. Kanatlı hayvanlarda potansiyel olarak en yıkıcı hastalıklardan birine coccidia (mikroskobik protozoa) neden olduğu koksidiyoz denir. Bir tavuğun normal bağırsak sistemi bozulur ve bir kuşun önemli besinleri emme kabiliyeti engellenir. İkincil bir bakteri enfeksiyonu, gereksiz acı ve hatta ölümle sonuçlanabilir.

İyonofor adı verilen bir antibiyotik sınıfı ve başka bir ilaç grubu olan antibiyotik olmayan koksidiostatlar bu hastalığı önlemek için kullanılır ve insanlarda kullanılmaz. Tavukların çoğuna, bu bağırsak hastalıklarını önlemek için bu tedaviler uygulanmakta ve böylece hasta kuşların tedavisinde potansiyel olarak tıbbi açıdan önemli antibiyotiklerin aşırı kullanılmasının önlenmesi sağlanmaktadır.

Antibiyotikler veteriner hekimlerin ve çiftçilerin hayvan sağlığını geliştirmek için kullandıkları araçlardan biridir. Sorumlu kullanımları hepimize yardımcı olur. Hayvan sağlığı topluluğu, tavukları ve diğer gıda hayvanlarını sağlıklı tutmak için birçok aracın kullanıldığı bir geleceği öngörerek antibiyotik kullanımını sınırlandırmak için çalışıyor.

Kaynak : chickencheck.in

BIOEASY Yumurtada Florfenikol ve Kinolon Hızlı Test Kitlerine ürünler kısmından YUMURTA TESTLERİ bölümünden ulaşabilirsiniz.