Hayvan çiftliklerinde kullanılan ilaçlar, yenilebilir hayvan dokularındaki izleri nedeniyle halk sağlığını etkileyebilir. Antibiyotikler birçok bulaşıcı hastalıkta tedavinin ayrılmaz bir parçasıdır. Büyüme destekleyicileri olarak ve hayvanlarda enfeksiyonu önlemek için terapötik olarak yaygın olarak kullanılırlar. Hayvanlarda antibiyotiklerin sistemik veya intrammamri uygulamasından sonra, sütte antibiyotik kalıntıları tespit edilebilir. Aslında, tüketiciler yanlışlıkla bu kimyasal bileşiklere maruz kalabilirler. Sütte antibiyotik kalıntıları, üç ana nedenden dolayı önemlidir, mikroorganizmada antibiyotik direncine neden olabilirler. İkincisi, antibiyotiklerin yan etkileri vardır; antibiyotik kalıntısı içeren yenilebilir ürünlerin beslenmesi benzer komplikasyonlara neden olabilir. Olası komplikasyonlar, vücudun doğal florasındaki hafif ve geçici değişikliklerden ciddi alerjik reaksiyona kadar olabilir. Bazı antibiyotikler, çok düşük dozlarda kullanıldığında bile alerjiye neden olabilir. Üçüncüsü, bu bileşiğin bakterisidal ve bakteriyostatik aktivitesi, bazı süt ürünlerinin (peynir gibi) üretim sürecine müdahale etmektedir. Böylece, birçok ülkede gıdalarda antibiyotik kalıntıları için Maksimum Kalıntı Limiti (MRL) belirlenmiştir. Bu MRL’ler, veterinerlik ilaçları onaylı etiket talimatlarına göre kullanılırsa aşılması muhtemel olmayan seviyelere ayarlanır.

Türkiyede en çok kullanılan antibiyotikler, Beta Laktam, Tetrasiklin, Sülfonamid, Eritromisin, Tilmikosin, Spiramisin, Streptomisin, Gentamisin, Neomisin, Kloramfenikol, Tylosin, Melamin, Florfenikol gibi antibiyotiklerdir.

Antibiyotikli süt, hem süt üreticileri hem de süt işleyen fabrika ve mandıralar için çok tehlikelidir. Çünkü sütte antibiyotik tespit edilirse süt üreticisine para cezası ve yaptırım uygulanır ve süt alım sözleşmeleri feshedilir. Süt işleyen fabrikalarda antibiyotikli sütün sisteme girmesi çok daha büyük maddi kayıplara neden olur.

Bioeasy Sütte Antibiyotik Test Kiti

Bu ürün, bir süt örneğinde beta laktam grubu ve tetrasiklin grubu antibiyotikleri (2’si bir arada) tespit etmenize ve ayırt etmenize olanak tanıyan hızlı bir test kitidir. Bütün test 6 dakika sürer. Bu ürünümüz Türkiye ve Avrupa çiğ süt tebliğine uyumludur.

Uygulama

  • Çiğ süt, pastörize süt ve tam yağlı süt tozu.
  • İnek Sütü, Manda Sütü, Koyun Sütü ve Keçi Sütü.

Kutu İçeriği

  • 12 test tüpü ve her bir tüp içinde 8’li bir adet reaktif kap ve 8 test çubuğu (96 test/kutu).
  • Bir adet kullanım kılavuzu.

Ek Cihazlar

  • İnkübatör
  • Okuyucu (isteğe bağlı)

Bioeasy Sütte Antibiyotik Test Kiti Tespit Değerleri

Bioeasy Sütte Antibiyotik Test Kiti ‘nin Avantajları

Bioeasy Sütte Antibiyotik Test Kiti Kullanım Videosu

Bioeasy Süt Antibiyotik Hızlı Test Kitlerine ürünler bölümünden SÜT VE SÜT ÜRÜNLERİ TESTLERİ bölümünden ulaşabilirsiniz.

Websitenin sağ alt tarafında çıkan Whatsapp ikonuna tıklayarak Süt Antibiyotik Hızlı Test Kitleri hakkında ürün ve fiyat bilgisi alabilirsiniz.