Süt en çok regule edilen gıdalardan biridir ve her bardağın antibiyotik içermemesi garanti edilir. Amerika Gıda ve İlaç İdaresi (FDA) süt ve süt ürünlerini antibiyotik kalıntıları için düzenli olarak test ediyor ve 2010’dan beri antibiyotik kalıntısı pozitif çıkan sonuca rastlanmadı.

İneklere ne zaman antibiyotik  yapılır?

Hasta inekler bazen antibiyotiklerle tedavi edilir,tıpkı hasta insanlar gibi. Ancak bu antibiyotikler yalnızca belirli hastalıkları tedavi etmek için gerekli olduğunda verilir. Bu inekler sağlıklı ineklerden ayrılır,iyileşene ve antibiyotikler sistemlerinden çıkana kadar bir veteriner tarafından tedavi edilir. Bu süre zarfında diğer ineklerden farklı bir programda ve genellikle tamamen farklı bir alanda sağılır ve sütleri insan tüketimi için satılmaz.

Bazı antibiyotikler yanlışlıkla süt tedarikine girerse ne olur?

Süt ve süt ürünleri, marketteki rafa ulaşmadan önce üç ya da daha fazla kez test edilir.

  • İlk olarak, süt çiftliğinde, süt çiftçileri, süt firmalarının sütü toplanmasına izin vermeden önce her bir süt tankını antibiyotik kalıntısı için test eder.
  • Daha sonra, süt fabrikasının süt toplama kamyonu çiftliğe ulaştığında, sürücü, büyük tanktan süt numunesi alıp tekrar antibiyotik testi yapar. Antibiyotik kalıntısı olmadığından ve sütün güvenli bir sıcaklıkta süt işleme tesisine ulaştığından emin olurlar.
  • Son olarak süt fabrikası, süt toplama aracı sütü işleme tesisine teslim ettiğinde, bir kez daha antibiyotik kalıntısı ve tesisteki makinalarda sorunlara yol açabilecek ya da sütü insanların içmesi için güvensiz hale getirebilecek diğer kusurlar açısından test eder. Ayrıca, tankerin tesise yolculuk sırasında çok ısınması da reddedilir. Bu aynı zamanda sütün, süt yağı içeriği, protein içeriği ve sütün ne amaçla kullanılacağını (sıvı süt, peynir, yoğurt veya diğer ürünler için) ve bir süt çiftçisine ne kadar ödeme yapılacağını belirleyen diğer birçok kalite faktörü için test edildiği yerdir.

Süt çiftçileri sütlerinin güvenliğini önemser, çünkü bu yolculukta herhangi bir noktada sütte antibiyotik kalıntısı bulunursa, sorumlu süt çiftçisine para cezası verilir. Sütte antibiyotik bulunması,süt üreticileri için maddi kayba neden olur. Çiftçi ödeme alamaz ve anlaşma yapmış olduğu süt işleme tesisine ceza bile ödeyebilir.

Sütü ve süt üretim çiftliklerini kim denetliyor?

Devlet düzenleme kurumlarından veya süt işleme tesislerinden gelen denetçiler düzenli olarak çiftliklere sürpriz ziyaretler yaparlar. İnek,keçi,koyun ve manda gibi süt hayvanlarının yaşam koşullarının temizliğine, sağım ekipmanlarının temizliğine bakarlar ve tesislerin güvenli olduğundan emin olmak için bu denetimleri belli aralıklarla yapmaya dikkat ederler.

Kaynak: dairydiscoveryzone.com

Bioeasy Sütte Antibiyotik Hızlı Test Kitlerine ürünler kısmından SÜT VE SÜT ÜRÜNLERİ TESTLERİ bölümünden ulaşabilirsiniz.