Sütte antibiyotik kalıntılarının oluşumu ve tespiti süt endüstrisi için çok önemlidir. Halkın süt tedarikinin güvenli olduğundan emin olmak için birkaç adım atılmıştır. Birçok süt üreticisi gönüllü olarak 10 noktalı “Süt ve Süt Sığırcılığı Kalıntılarını Önleme Protokolü” nü benimsemiştir. Bu, kritik kontrol noktalarına yakından dikkat ederek tehlikeleri “yönetmek” için HACCP konseptine dayanır. Düzenleyici cephede, artan gözetim ve testler zorunlu kılınmıştır.

Yıllarca antibiyotik testi için standart Bacillus stearothermophilus disk tahlil yöntemi kullanılmıştır. Bu yasal kullanım için resmi testti. Disk tahlilinin sonuçlarını taklit eden birkaç başka test de onaylandı. Bu test en yaygın kullanılan antibiyotik olan penisilin kalıntılarını tespit etmek için tasarlanmıştır. Penisilin, emziren ineklerin seçilmiş hastalıklarını tedavi etmek için hala tercih edilen antibiyotiklerdendir. Bununla birlikte, şimdi diğer antibiyotikler (Amoksisilin, Ampisilin, Eritromisin, Florfenikol, Neomisin, Penisilin G vb.) kullanılmaktadır.

Süt ve besi hayvancılığı endüstrisinde çeşitli hastalıklarda kullanılan antibiyotikler

Bu antibiyotiklerin bir kısmı “ekstra etiket” biçiminde kullanılmaktadır. Yani, üreticinin etiketleme bilgileri tarafından belirtilmeyen bir şekilde kullanılmak üzere veterinerler tarafından reçete edilirler. Çoğu zaman, bu, sütün gıda için kullanılmadan önce gerekli olan stopaj sürelerinin iyi olmadığı anlamına gelir. FDA tarafından oluşturulan “güvenli” veya tolerans seviyelerinin üzerinde antibiyotik kalıntıları bulunabilir. Disk deneyi, bu seviyedeki antibiyotikleri tespit etmek için yeterli değildir ve halen kullanılan antibiyotik aralığını etkili bir şekilde tespit etmemektedir.

Veteriner Hekimlikte Antibiyotik Kullanımı

HACCP nedir ?

Kritik Kontrol Noktalarında Tehlike Analizi (“Hazard Analysis and Critical Control Points”) anlamına gelen HACCP, üretimin bütün aşamalarında sistematik ve riske duyarlı kalite kontrol için bütün önlemleri kayıt ve tarif eder. HACCP konsepti, gıda üretim sürecindeki riskli uygulamaların ve üretim aşamalarındaki bütün kritik noktaların nasıl belirleneceği ve kontrol edileceğini sistematik metotlarla tanımlar, böylece tüketici için sağlık riskleri mümkün olduğunca önlenir.

Sütte Antibiyotik Hızlı Test Kitleri

Uygulama 

  • Çiğ süt, pastörize süt ve tam yağlı süt tozu.
  • İnek sütü, manda sütü, koyun sütü ve keçi sütü.

Kutu İçeriği 

  • 12 test tüpü ve her bir tüp içinde 8’li bir adet reaktif kap ve 8 test çubuğu (96 test/kutu).
  • Bir adet kullanım kılavuzu.

Ek Cihazlar

  • İnkübatör
  • Okuyucu (isteğe bağlı)

Süt Antibiyotik Hızlı Test Kitinin Duyarlılık Seviyeleri ve Kullanım Şekli

Bioeasy Süt Antibiyotik Hızlı Test Kitlerine ürünler bölümünden SÜT VE SÜT ÜRÜNLERİ TESTLERİ bölümünden ulaşabilirsiniz.

Kaynak : fbns.ncsu.edu