Süt ve etteki antibiyotik kalıntıları son zamanların önemli konularından biridir. Bir çok süt üreticisi, kalıntıdan kaçınma programlarını uygulamaya başlamıştır.Süt çiftlikleri tarafından antibiyotik test kitlerinin kullanılması, kapsamlı bir kalıntı önleme programının önemli bir parçasıdır.Bu yazımızda, test kiti üreticileri tarafından kullanılan temel teknolojileri ve farklılıkların kitlerin kullanımını nasıl etkilediğini anlatacağız.

Süt çiftliklerinde kullanılan antibiyotik test kitleri birden fazla tedarikçiden temin edilebilir. Antibiyotik test kitleri temelde 2 teknolojiye dayanıyor: antikor bağlama reaksiyonları ve bakteri üremesi inhibisyonu.

Antikor Bağlayıcı: Dar Spektrum Testleri

Antikorlar, hayvanların enfeksiyona karşı sahip olduğu ana savunmalardan biridir. Vücuda giren yabancı biyolojik maddelere karşı bir reaksiyon olarak üretilirler, ancak aynı zamanda sütteki antibiyotikler gibi moleküllerin tespitinde de önemli bir araç olarak kullanılabilirler.

Monoklonal antikorlar olarak adlandırılan bazı antikor tipleri, proteinler, şekerler ve hatta bu malzemelerin daha küçük bileşenleri gibi moleküllere bağlanmasında çok spesifik olabilir. Antikorların bir hedef molekülü nasıl bağladığını görselleştirmenin kolay bir yolu, bir antikoru anahtar olarak ve bağlandığı yeri kilit olarak düşünmektir.

Kilit ve anahtar setine benzeyen antikorlar kilitte yalnızca bir anahtarın çalışması gibi çok spesifik olabilir; veya bir iskelet anahtarının birden fazla kilit içinde nasıl çalışacağına benzer şekilde daha az spesifik olabilirler. Antikorların bir kilide uyan bir anahtar gibi işlev gördüğü, ancak kilidi açmayacağı bir durum bile var.

Oldukça spesifik bir antikor kullanan bir teste dar spektrum testi denir. Test yalnızca tespit edilmek için özel olarak tasarlananları tespit edecektir. Bu tür testlerin ek bir özelliği de reaksiyonun hızlı bir şekilde gerçekleşebilmesidir; bu, testin saatler yerine birkaç dakika içinde gerçekleştirilebileceği anlamına gelir.

Bugün piyasadaki antikor bağlama test kitlerinin çoğu, penisilin sınıfı antibiyotiklerde ve sefalosporin gibi diğer ilgili antibiyotiklerde bulunan spesifik beta-laktam halkasını arayacak şekilde tasarlanmıştır.Bu antibiyotikler, Şekil 1’de kırmızı ile gösterildiği gibi aynı temel kimyasal halka yapısını paylaşır. Gördüğünüz gibi, temel yapıya bağlı çok az farklı moleküller var.

Şimdi bunu Şekil 2’deki tetrasiklin yapısıyla karşılaştırın. Gördüğünüz gibi kimyasal yapı çok farklı.Penisiline bağlanan bir antikor tetrasiklin ile reaksiyona girmeyecektir, tıpkı bir kilit tipinden bir anahtarın başka bir kilit tipinin kilidine sığmayacağı veya açılmayacağı gibi.Bu yüzden sadece beta-laktam ilaçlarını saptamak için tasarlanmış bir test tetrasiklin bazlı bir ilacı tespit etmeyecektir.

Bakterilerin Büyümesi: Geniş Spektrumlu Testler

Bu tip test antibiyotiklere aşırı duyarlı ve nispeten yüksek sıcaklıklarda büyümeyi tercih eden bir bakteri kültürü kullanır.Test, bir büyüme ortamı, hızlı büyüyen indikatör bakterileri ve bakterilerin büyümesini tespit etmeye yardımcı olan bir pH renk göstergesine sahip küçük bir tüp içinde gelir.Bakteriler büyüdükçe, büyüme ortamının pH’ını düşüren bir asit üretirler. Asit, bir test kiti ortamında, mordan sarıya tüpteki rengi değiştirir.Yeterince yüksek bir antibiyotik mevcut olduğunda, bakterilerin büyümesi engellenir ve renk değişimini sağlamak için asit üretilemez ve tüpteki ortam mor kalır.

Bu tip testlere geniş spektrumlu test denir, çünkü hemen hemen her türlü antibiyotik türü, gösterge organizmanın büyümesini ve renk değişimini önler. Bu tip testlerin çalışması birkaç saat alır çünkü bakterilerin büyümesi için biraz zamana ihtiyaç vardır.

Herhangi bir test kitini kullanırken hatırlanması gereken önemli noktalar vardır.

Dikkat etmeniz gerekenler:

  • Üreticinin talimatlarını dikkatlice takip edin.
  • Antibiyotik test kitini üreticinin talimatlarına göre saklayın. Genel olarak, test kitlerinin soğutma koşullarında saklanması gerekir ve bakteri üreme testleri asla dondurulmamalıdır. Buzdolabının da iyi çalıştığından emin olun. Birçok eski buzdolabında, sıcaklık aralıklarında, genellikle kısa bir süre için 32 derecenin altına düşecek büyük sıcaklık değişimleri olacaktır. Ayrıca, 32 derecenin altındaki bir ortamda dışarıda tutulan bir buzdolabının, buzdolabının içeriğini 32 derecenin üzerinde tutmayacağını unutmayın.
  • Herhangi bir inkübatör, zamanlayıcı veya test okuma ekipmanını, aşırı gerilim önleyici veya benzeri bir cihaz kullanarak elektrik sisteminin kalanından izole edin. Bu yeni makinelerin çoğu voltaj değişiminden zarar görebilecek parçalar içermektedir.
  • Antibiyotikleri, test kitinden uzak tutun. Bir test yapmadan önce antibiyotik kullanmayın. Unutmayın ki bu testler antibiyotiklerin milyar aralıktaki kısımlarda bulunduğunu tespit ediyor.
  • Doğru kayıtları koruyun. Bu, hayvanları tedavi ederken yaptığınız her şey için geçerlidir.
  •  Sütünüzü sattığınız kişiler, Antibiyotik test kitleri satın almanıza ve kullanmanıza yardımcı olacak programlara sahiptir. Onlardan yardım alabilirsiniz.
  • Bir test sonucundan şüphe duyduğunuzda testi tekrar yapın. Test bireysel bir ineğin üzerinde yapılırsa, 24 saat bekleyin ve testi tekrar yapın.

Kaynak: progressivedairy.com

BIOEASY Antibiyotik Test Kitlerine ürünler kısmından SÜT VE SÜT ÜRÜNLERİ TESTLERİ bölümünden ulaşabilirsiniz.