1988’den beri federal yönetmelikler, ticari sürücülerden, iş öncesi, rastgele ve kaza sonrası yasaklı ilaçlar için idrar örnekleri sunmalarını istemektedir. 2008 yılında, Federal Motor Taşıyıcı Güvenliği İdaresi uyuşturucu test programını gözetleme konusunda karşılaştığı ciddi zorlukların altını çizen bir çalışma yayınlamıştır:

  • 2001 ve 2007 yılları arasında yapılan uyumluluk incelemelerinin %9’undan fazlasında, taşıyıcıların hiçbir ilaç testi programı bulunmuyordu.
  • Bilinmeyen sayıda uyuşturucu kullanıcısı test sürecinden geçmekte, ancak bazı durumlarda idrar numunelerini değiştirerek veya sürücülerin testi geçmeleri için piyasaya sürülen ürünlerle değiştirerek bazı durumlarda idrar numunelerini değiştirerek tespit etmekten kaçınmaktadır.
  • Pozitif olan sürücüler, yönetmeliklerin gerektirdiği şekilde bir madde kötüye kullanma uzmanının rehberlik ettiği işe dönüş sürecini tamamlamadan sürmeye devam etmektedir.

Bu çalışma on yıldan daha eski olmasına rağmen, bu zorluklar hala mevcuttur. Opioid salgını ve esrarın birçok eyalette yasallaştırılmasıyla daha problemli hale getirilmiştir.

Testlerde Yapılan Hileler

2008 yılında yapılan bu çalışmasında, araştırmacılar ilaç testlerine ihtiyaç duyan ticari kamyon sürücülerini analiz etmişlerdir. 24 test sahasından 10’unda, test uzmanları onlardan numuneyi zedelemek için kullanılabilecek hiçbir şey bulunmadığından emin olmak için pantolon ceplerini boşaltmalarını istemediler. Diğer toplama sahalarında, araştırmacılar numuneleri sulandırmak veya başka şekilde numuneyi etkilemiş olabilecek maddeleri buldular. Ayrıca, bazı bölgelerde, test için farklı bir bireyin gelmesi ve o bireylerin başkası için numune vermesi mümkündü.

İnternette “bir ilaç testinin nasıl geçileceğini” arayın ve uyuşturucu kullanıcılarının idrar, tükürük ve hatta saç testlerini geçmelerine yardımcı olabileceklerini iddia eden bir sürü detoks programları, sentetik idrar, saç testinden önce kullanılacak özel şampuanlar vs.

Quest Diagnostics, bu yılın başlarında, geçersiz olarak bildirilen idrar örneklerinde bir artışın, hile için daha fazla çaba olduğunu bildirdi. Uyuşturucu testi yapan laboratuvarlar, yapılan hilelerin daha karmaşık hale geldiğini ve aynı zamanda hile yapan kişilerin daha akıllı çözümler bulduklarını belirtmişlerdir.

Yıllara göre yasaklı ilaç testleri için verilen geçersiz idrar numune yüzdeleri

Saç Numunesinden Yasaklı İlaç Testi

“Yasaklı ilaç testi için zorunlu olan idrar tahlili yeterince iyi değil” diyor Ben Greenberg, Kuzey Carolina’da bulunan kamyon uygulama başkan yardımcısı. Buna karşılık olarak, bazı filolar, Schneider, J.B. Hunt, Swift Transportation ve ABD Xpress gibi ülkedeki en büyük motorlu taşıtlar da dahil olmak üzere saç testlerine yöneldiğini belirtiyor. Her ne kadar saç testleri idrar testinden daha pahalı olsa da ve filolar test gereksinimlerini karşılamak için hala idrarı test etmek zorunda olsalar da bu şirketler saç testinin aldatmaya daha az eğilimli olduğunu ve kronik uyuşturucu kullanıcılarını yakalama olasılığının daha yüksek olduğunu söylüyor.

Quest Diagnostics web sitesinde “Şu anda bir saç numunesinden yasaklı ilaç testini geçebilecek herhangi bir yetişkin bulamadık” diyor. “Ayrıca, risk en aza indirilir, çünkü [idrar testinin aksine] her saç toplanması gözlemlenir.” Ek olarak, kokain, metamfetamin ve opioid vücuttan hızla atılır ve kullanımdan 72 saat sonra idrarda genellikle saptanamaz. Tükürük veya idrar testlerinin kapsadığı saat veya günlerden ziyade, bir saç testi ayları kapsar, böylece bir uyuşturucu kullanıcısı testi birkaç gün kaldırarak geçemez. İdrar tahlili ile Greenberg, iş öncesi taramanız için “çalışmak kolay” diyor. Bunun için test edileceğinizi biliyorsunuz, bu nedenle ilk testten geçmek için sisteminizden çıkarmanız kolaydır ve sonra uyuşturucu kullanımı konusunda yaptığınız işe geri dönebilirsiniz.

Trucking Alliance ve bazı büyük filolar gerekli uyuşturucu ve alkol taraması için saç testi yaptırmak için yatırım yapmaktadırlar.  Haziran ayında, Sağlık ve İnsan Hizmetleri Bölümü’nün bir parçası olan Madde Bağımlılığı ve Ruh Sağlığı Hizmetleri İdaresi (SAMHSA), federal işyeri ilaç testi programları için Beyaz Saray’a saç testi kullanımına izin veren yeni zorunlu yönergeleri ayrıntılandıran bir yönetmelik gönderdi.

Farklı Yasaklı İlaç Testleri İçin Pozitif Sonuçlar

Saç Testlerine Gelen Eleştiriler

Geçen yıl, lojistik firması ABF’nin tüm çalışanların saç testi yapmasını önerme önerisi işgücü görüşmeleri sırasında Teamsters tarafından sorgulanmıştır. Sendika, “uyuşturucu testi saç örneklerinin olası uyuşturucu kullanımını (yasadışı ve yasal reçete) haftalar ve aylar öncesinden tespit ettiğini, ancak işyerinde kullanım veya bozulma için mutlaka test etmediği” görüşmelerine ilişkin bir raporda bulundu. Eleştirmenler ayrıca saç testi sonuçlarının yanlış pozitif sonuçlara yol açabileceğini, çünkü bazı ilaçlar ortamdan saça emilebileceğini ve bunun iddia edilen şekilde Afrikalı-Amerikalı saçlarla daha kolay gerçekleştiğini ve bu testlerde ırk yanlılığı suçlamalarına yol açtığını iddia ediyorlar. Ancak saç testi savunucuları, testin doğru yapılması şartıyla bu endişelerin asılsız olduğunu söylüyor. Ulusal Uyuşturucu ve Alkol Tarama Derneği, bir ilaç alındığında kan dolaşımına girdiğini ve spesifik metabolitlere ayrıldığını açıklamaktadır. Bir saç numunesi tarandığında hem ana ilaç hem de metabolit izole edilir ve ölçülür. Eğer ilaçlar havada veya bir kişinin ellerinde olsaydı ve böylece bir kişinin saçını dışarıdan alsaydı, ilaç belirli bir metabolit olarak veya metabolit / ana ilaç oranları ile bilinmezdi, ilaç maddesi olarak mevcut olurdu.

Psychemedics, test numunelerinde kapsamlı bir yıkama prosedürü kullandığını ve olası kirlenmelerin giderilmesini veya dikkate alınmasını sağlamak için yıkama analizini yaptığını söyledi. “Diğer laboratuvarlar daha az etkili bir yıkama kullanabilir ve / veya yıkamayı analiz etmeden müşterilerini dış kirlenmeyi yansıtabilecek sonuçlara dayanarak istihdam kararları alma riskine sokar.”

Oral Sıvıdan Yasaklı İlaç Testi

2015 yılında, SAMHSA, federal işyeri ilaç test programları için zorunlu kılavuzlara oral sıvı örneklerinin dahil edilmesi için önerilen kılavuzlar yayınladı.

American Trucking Association’ın güvenlik ve iş sağlığı politikaları müdürü Abigail Potter, oral sıvı testinden dolayı yasal marihuana kullanıcıları için bir miktar sorun yaşabileceklerini ve ayrıca, Kanada, ana yollarda oral sıvı testini başlatmak için pilot programlar sunduğunu ve bunun ileriye dönük standart olacağını düşündüğünü belirtmiştir.

Nitelikli sürücü bulma ve bulundurmada zorluk çeken bir sektörde, bazıları, özellikle çoğu eyalette yasallaştırılmış esrarın ardından, daha sıkı uyuşturucu testi protokollerinin daha da kötüleşeceğinden endişe duyulmaktadır.

Lockridge, D. (2019, October 4). Is There a Better Way to Drug Test? Retrieved from https://www.truckinginfo.com/341811/is-there-a-better-way-to-drug-test.

BIOEASY Uyuşturucu Testlerine  ÜRÜNLER kısmından ulaşabilirsiniz.