Koronavirüs testi, burun salgılarında, kanda veya diğer vücut sıvılarında bir koronavirüs enfeksiyonu belirtileri arar. Koronavirüsler solunum sistemini enfekte eden virüs tipleridir. Hem hayvanlarda hem de insanlarda bulunurlar. İnsanlarda koronavirüs enfeksiyonları tüm dünyada yaygındır. Genellikle ciddi hastalıklara neden olmazlar. Bioeasy Covid-19 Coronavirus Rapid Test Kit ile 10 dakika gibi kısa bir sürede virüsü tespit edebilirsiniz.

Bazen hayvanları enfekte eden bir koronavirüs değişir ve insanları enfekte edebilen yeni bir koronavirüse dönüşür. Bu koronavirüsler daha ciddi olabilir ve bazen pnömoniye neden olabilir. Pnömoni, akciğerlerde sıvının biriktiği hayatı tehdit eden bir durumdur.

Bu yeni koronavirüslerin üçü son yıllarda keşfedildi:

SARS (severe acute respiratory syndrome), ciddi ve bazen ölümcül bir solunum hastalığı. İlk olarak 2002 yılında Çin’de keşfedildi ve dünyaya yayıldı. Uluslararası bir çaba, hastalığın yayılmasını hızla kontrol altına almaya yardımcı oldu. 2004’ten bu yana dünyanın hiçbir yerinde yeni vaka bildirilmemiştir.

MERS (Middle East respiratory syndrome), Suudi Arabistan’da 2012 yılında keşfedilen ciddi bir solunum yolu hastalığıdır. Hastalık 27 ülkeye yayıldı. Amerika Birleşik Devletleri’nde sadece iki vaka bildirilmiştir. Tüm vakalar Arap Yarımadası’ndaki veya çevresindeki seyahat veya ikamet ile ilişkilendirilmiştir.

COVID-19 (coronavirus disease 2019), 2019’un sonlarında Çin’in Hubei Eyaletindeki Wuhan Şehrinde keşfedildi. Enfeksiyonların çoğu Çin’de meydana gelmiştir veya Hubei Eyaletinden seyahatle ilgilidir. Amerika Birleşik Devletleri’nde bazı vakalar bildirilmiştir. Salgın Hastalık Kontrol Merkezleri (CDC) ve Dünya Sağlık Örgütü (WHO) tarafından yakından izlenmektedir.

COVID-19 semptomları genellikle SARS ve MERS semptomlarından daha hafiftir.

COVID-19 Semptomları Şunlardır :

Ateş

Öksürük

Nefes darlığı

Boğaz ağrısı

Baş ağrısı

Kas ağrısı

Türkiye ve Dünyada COVID-19 Salgınında En Güncel Durum Ne?

Coronavirus Disease (COVID-19) Dashboard

Son açıklanan verilere göre, COVID-19 tüm dünyada 6 milyondan fazla kişiye bulaşmış ve 400 binden fazla kişinin ölümüne neden olmuştur.

COVID-19 salgınının en güncel verilerine,  toplam vaka ve ölü sayısına bu linklerden ulaşabilirsiniz :

Worldometer

BNO News 

WHO Novel Coronavirus (COVID-19) Situation dashboard

Covid 2019 tracker

COVID-19 Dashboard Johns Hopkins University

TrackCorona

COVID-19 Tübitak

Dijital Dönüşüm Ofisi


Türkiye’de hergün saat 19:00 civarında toplam vaka sayısı, toplam test sayısı, toplam vefat sayısı, toplam yoğun bakım hasta sayısı, toplam entübe hasta sayısı, toplam iyileşen hasta sayısı şeklinde Türkiye günlük koronavirüs tablosu Sağlık Bakanı Fahrettin Koca’nın twitter hesabından ve Türkiye Cumhuriyeti Sağlık Bakanlığı’nın websitesinden açıklanmaktadır. Sağlık Bakanlığı’nın yeni koronavirüs hastalığı (COVID-19) ile ilgili hazırlamış olduğu bilgilendirici dökümanlara ve görsellere buradan ulaşabilirsiniz. Ayrıca Coronavirus Turkish Agency adlı twitter hesabından en güncel haberleri takip edebilirsiniz.

Türkiye’de COVID-19 (SARS-CoV-2) Testi Nerede Yapılıyor?

Sağlık Bakanlığı’nın belirlemiş olduğu pandemi hastanelerinde laboratuvar altyapısı olan hastanelerde COVID-19 testi yapılmaktadır. Pandemi hastanesi olup, gerekli laboratuvar altyapısına sahip olmayan hastanelerde ise numuneler alınmakta ve test edilmek üzere Sağlık Bakanlığı’nın akredite etmiş olduğu laboratuvarlara gönderilmektedir. Şu anda Türkiye genelinde toplam 130 laboratuvarda COVID-19 testi yapılmaktadır. Sağlık Bakanlığı tarafından yetkilendirilmiş  tanı ve referans laboratuvarları listesine bu linkten ulaşabilirsiniz.

COVID-19 Test Kiti Çeşitleri

Koronavirüs testi enfeksiyonları teşhis etmeye ve hastalığın yayılmasını önlemeye yardımcı olmak için kullanılır.Burun, boğaz veya akciğerlerden örnekler kullanır. Virüsün hızlı ve doğru bir şekilde teşhis edilmesini sağlar.

Test için bir numune almanın birkaç yolu vardır :

Sürüntü testi : Burnunuzdan (Nasopharyngeal swab) veya boğazınızdan (Oropharyngeal swab) bir örnek alınır.

Nasopharyngeal swab (Sample)

Balgam : Balgam (sputum) örneği alınır.

Kan : Parmak ucundan kan örneği alınır.

Eski adıyla 2019-nCoV, yeni adıyla COVID-19 korona virüsünü tespit etmek için en çok kullanılan testler genel olarak Covid-19 Hızlı Test Kiti ve Covid-19 PCR Test Kiti olmak üzere 2 kategoriye ayrılır.

1-) COVID-19 Hızlı Test Kiti (Coronavirus Rapid Test Kit)

Covid-19 IgG/IgM Rapid Test Kit (Sample)

COVID-19 koronavirüs hızlı test kitinin temel özellikleri:

10 dakika içinde sonuç verir.

Eğitimli personel veya cihaz gerektirmez.

Saklanması ve taşınması kolaydır.

COVID-19 hızlı test kitleri 2 kategoriye ayrılır :

Hızlı Antikor Testi (IgG/IgM Antibody)

Hızlı Antijen Testi (Fluorescence Ag)

COVID-19 Antibody (IgG IgM) Rapid Test Kit Nasıl Kullanılır?

COVID-19 IgG/IgM test kiti, aynı zamanda hızlı tarama testi, seroloji testi yada antikor testi olarak da adlandırılır. Hızlı tanı kiti olarak da geçer. Bazı laboratuvar altyapısı olmayan ülkelerde tanı amaçlı olarak da kullanılabilir. Bu test ile semptomları olan kişileri ya da COVID-19 şüphelisi olabilecek hastaları hızlıca tarayabilirsiniz. Parmak ucundan alınan 1 damla kan ile kandaki antikorların varlığını çok kısa bir sürede tespit eder.

Covid-19 Antikor (IgG/IgM) Hızlı Test Kiti
Covid-19 Antibody (IgG/IgM) Rapid Test Kit
Kit de prueba rápida de anticuerpos Covid-19

COVID-19 Coronavirus Antigen Rapid Test Kit Nasıl Kullanılır?

Covid-19 Hızlı Antijen Test Kiti (GICA)
Covid-19 Antigen Rapid Test Kit (GICA)
Kit de prueba rápida de antígeno Covid-19 (GICA)

COVID-19 Fluorescence Antigen Rapid Test Kit Nasıl Kullanılır?

Covid-19 Floresan Antijen Hızlı Test Kiti
Covid-19 Fluorescence Antigen Rapid Test Kit
Kit de prueba rápida de antígeno fluorescente Covid-19

2-) COVID-19 RT-PCR Testi (Coronavirus RT-qPCR Test Kit)

Covid-19 (SARS-CoV-2) PCR Test Kit (Sample)

PCR testi moleküler tanı testi olarak da bilinmektedir. Moleküler teknik olan ‘gerçek zamanlı PCR’ tekniği ile çalışır. PCR testi sayesinde hastadan alınan numunedeki virüs direkt olarak tespit edilir.

PCR testi yapabilmek için, hastadan boğaz ve burun sürüntü örneği veya balgam örneği alınır.

PCR testi yaklaşık olarak 3 saatte sonuç vermektedir.

PCR testinin maliyeti hızlı test kitine göre daha yüksektir.

PCR testi standartlara uygun laboratuvar, PCR cihazı ve eğitimli personel gerektirmektedir.

PCR testinde numune alma ve numune taşıma sırasında insan kaynaklı hatalar oluşabilir.

Laboratuvarda gerekli biyogüvenlik koşulları sağlanmaz ise kontaminasyon (bulaş) riski vardır.

COVID-19 PCR Testi Nasıl Yapılır?

COVID-19 Pcr Test Kit (Sample Video)

COVID-19 Test Kitleri Hatalı Sonuç Verebilir Mi ? COVID-19 Test Sonuçları Nasıl Yorumlanır ? Hangi Ülke Ne Kadar COVID-19 Testi Yaptı ? COVID-19 Vakalarında Tanı Nasıl Koyulur ? gibi soruların cevaplarını bulabileceğiniz ”COVID-19 Test Kiti Çeşitleri” başlıklı yazımıza bu linkten ulaşabilirsiniz.

Bioeasy Biyoteknoloji sosyal medya hesapları:

Mail: info@bioeasy.com.tr

Koronavirüs Testleri Sayfası : 

Bioeasy COVID-19 Testleri

For COVID-19 Test Kit Page :

Bioeasy COVID-19 Rapid Test Kit