Aflatoksinler nelerdir?

Aflatoksinler, bazı mantarlar tarafından üretilen, mısır , yerfıstığı, pamuk tohumu ve fındık gibi tarımsal ürünlerde bulunan zararlı  bir maddedir. Aflatoksin üreten ana mantarlar, dünyanın sıcak ve nemli bölgelerinde bol bulunan Aspergillus flavus ve Aspergillus parasiticus’tur. Aflatoksin üreten mantarlar tarlada, hasatta ve depolama sırasında mahsullere bulaşabilir ve tüketicilerde klinik semptomlara sebep olabilir.

Aflatoksin hangi gıdalarda bulunur?

Aflatoksin bulaşması, ürünün tarladaki gelişimi,hasat edilmesi,depolanması veya son ürün haline getirilmesi sırasında ortaya çıkabilir.Aflatoksinler özellikle Antep fıstığı,yer fıstığı,badem,fındık gibi sert kabuklu kuruyemişlerde ,kuru incir gibi kurutulmuş meyvelerde , buğday,arpa,pirinç gibi tahıllarda ,mısırda ve kırmızıbiber gibi baharatlarda bulunur.Aflatoksin bulaşmış yem tüketen hayvanların sütlerinde ve bu sütlerden üretilen ürünlerde de (peynir,yogurt,tereyağı) bulunabilir.

Hangi klinik semptomlara sebep olabilirler?

Aflatoksinlere maruz kalma, karaciğer kanseri riskini arttırır.

Aflatoksin maruziyeti nasıl azaltılabilir?

Aflatoksin maruziyetinizi, aflatoksine karşı kontrolden geçmiş kuruyemiş ürünlerini tüketerek ve küflü, görünen somunları atarak azaltabilirsiniz. Tüketicilerin korunması amacıyla, ithalat ,ihracat ve rutin kontroller esnasında numuneler alınarak Bakanlığa bağlı laboratuvarlarda analizleri yapılır.Zararlı olabilecek miktarda aflatoksin içeren gıda ve yemler tüketime sunulmaz.

Aflatoksin riski bulunan gıdaları nasıl saklamalıyız?

Küflerin üremesi için en ideal şartlar nemli ve sıcak ortamlardır.Bu sebeple aflatoksin riski bulunan gıdalar kuru ve soğuk ortamlarda uygun ambalajlarda saklanmalıdır.Gıdalarda aflatoksin üremesini engellemek için doğru ve hijyenik üretim,uygun muhafaza koşulları sağlanmalıdır. Gıdalar son tüketim tarihinden önce tüketilmelidir.

Bioeasy Aflatoksin B1,Okratoksin,Kantitatif Aflatoksin B1 Hızlı Test Kitlerine ürünler kısmından KURUYEMİŞ YEM VE HUBUBAT TESTLERİ bölümünden ulaşabilirsiniz.