Coronavirus, 2019’da piyasaya çıktığından bu yana 45.000’den fazla enfeksiyona neden oldu ve 1.000’den fazla insan öldü. Sağlık görevlileri virüsün etkisinin aylarca kalabileceği konusunda uyarırken, hastalığa COVID-19 adlı yeni bir isim verdiler.

Dünya Sağlık Örgütü, yeni koronavirüsün neden olduğu hastalık için resmi bir isim verdi: COVID-19. Hastalık ilk olarak geçen yılın sonuna doğru tespit edildi, bu yüzden kısaltmaya 19 da eklendi. COVID kısaltmasının açılımı Corona Virus Disease dir.

Corona Virüsü Nasıl Bulaşır?

COVID-19, diğer koronavirüsler gibi zoonotiktir. Bu, ilk önce hayvanlardan insanlara bulaştığı anlamına gelir. Bununla birlikte, bu özel tür insandan insana da bulaşır.

Bir solunum yolu hastalığı olarak, iletimi esas olarak öksürme ve hapşırma damlacıkları ile gerçekleştirilir. Bu nedenle, enfeksiyon riskini en aza indirgemek için, insanların hapşırma ve öksürük de dahil olmak üzere solunum hastalığı belirtileri olan kişilerle yakın temastan kaçınmaları ve düzenli olarak ellerini yıkaması tavsiye edilir.

Dünya Sağlık Örgütü ayrıca et ve yumurtaları iyice pişirmeyi tavsiye etti.

Hong Kong’daki bir apartman bloğundaki enfeksiyonlar, virüsün dışkı ve bina boruları yoluyla yayılabileceği korkusunu da artırdı.

Bir Hong Kong hükümet soruşturmasına göre, 2003 SARS salgını sırasında Hong Kong’da 300’den fazla vaka, virüsün kanalizasyon sistemi ve çevresel kirlilik yoluyla yayıldığı büyük bir apartman kompleksine bağlandı.

Sağlık Bakanlığı corona virüs ile ilgili bilgilendirici broşürler hazırladı.

Coronavirus Semptomları Nelerdir?

Enfeksiyon belirtileri arasında solunum semptomları, ateş, öksürük, nefes darlığı ve solunum güçlüğü bulunur.

Koronavirüs Avrupada Ne Kadar İlerledi?

11 Şubat itibariyle AB ve İngiltere’de 41 vaka bildirildi. 14 vaka ile Almanya en yüksek vaka sayısına sahipken, onu Fransa (11), İngiltere (8), İtalya (3), İspanya (2) Belçika (1), Finlandiya (1) ve İsveç (1) takip ediyor.

Birçok Avrupa ülkesi, vatandaşlarını salgının merkez üssü olarak kabul edilen Hubei eyaletindeki Çin kenti Wuhan’dan geri getirdi. Geri dönenler, tedbir olarak 14 gün boyunca tek başına veya karantinada tutulmaktadır.

Karantina Neden 14 Gün?

İnsanların karantina altında kalması gereken gün sayısı inkübasyon süresine bağlıdır.

Her hastalığın farklı bir kuluçka dönemi olabilir. Örneğin, kızamıkların kuluçka süresi dokuz ila 20 gün arasında değişmekte olup, medyan değeri 13 gündür, bir başka ölümcül koronavirüs türü olan SARS için kuluçka süresi 2-7 gün arasında değişmektedir.

Yakın zamanda, 2003 yılında SARS virüsünü keşfeden Çinli epidemiyolog Zhong Nanshan tarafından yayınlanan bir araştırma, COVID-19’un kuluçka döneminin 24 güne kadar değiştiğini ortaya koydu.

Corona Virüsü Salgını Ne Zaman Bitecek?

Avrupa Hastalık Önleme ve Kontrol Merkezi (ECDC), salgının ne kadar süreceğini tahmin etmenin mümkün olmadığını vurguladı. Virüs bulaşmasının yaz aylarında azalıp azalmayacağı hakkında çok az şey biliniyor.

Çin hükümetinin kıdemli tıbbi danışmanı olan Dr Zong, Reuters ajansına yaptığı açıklamada COVID-19’un zirveye ulaştığını ve Nisan ayı gibi bitebileceğini söyledi.

Yeni bir hastalık olduğundan, şu anda onunla savaşacak bir aşı yoktur. Coronavirus aşısının en 18 ay içerisinde tamamlanması öngörülmektedir.

Koronavirüs Salgınında En Güncel Durum Ne?

COVID-19 salgınının en güncel verilerine,  toplam vaka ve ölü sayısına bu linklerden ulaşabilirsiniz :

Bioeasy Koronavirüs Hızlı Testleri

Bioeasy Biyoteknoloji olarak eski adıyla 2019-nCoV, yeni adıyla COVID-19 korona virüsünün teşhisine yönelik 3 çeşit test kiti geliştirmiştir. Koronavirüs Hızlı Testleri ile 10 dakika gibi kısa bir sürede coronavirus tespiti yapabilirsiniz.

Koronavirüs Testlerimiz için: 

Bioeasy COVID-19 Koronavirüs Testleri

 

COVID-19 Antikor IgG/IgM Hızlı Test Kiti Nasıl Kullanılır?

COVID-19 Fluorescence Antigen Rapid Test Kit Nasıl Kullanılır?

 

COVID-19 Test Kiti Çeşitleri başlıklı yazımıza bu linkten ulaşabilirsiniz.