Hastalık Kontrol ve Önleme Merkezleri (CDC)’ye göre, koronavirüsler birçok farklı hayvan türünde yaygın olan büyük bir virüs ailesidir. Koronavirüs nedir ? COVID-19 nasıl yayılır ? Koranavirüs (coronavirus) testi var mıdır ? gibi soruların cevabını yazımızda bulabilirsiniz.

CDC, hayvan koronavirüsünün insanları nadiren enfekte ettiğini söylüyor. Bunun istisnası, ilk olarak Çin’in Hubei eyaleti Wuhan’da insanlara bulaşan yeni bir solunum virüsüdür.

Dünya Sağlık Örgütü, yaygın enfeksiyon belirtilerinin ateş, öksürük, nefes darlığı ve solunum güçlüğü gibi solunum semptomlarını içerdiğini söylüyor. Daha şiddetli vakalar zatürre, ciddi akut solunum sendromu, böbrek yetmezliği ve en son aşamada ölüme neden olabilir.

Semptomlar maruz kaldıktan sonra en az 2 gün veya 14 kadar görülebilir.

Önceki koronavirüsler gibi, bu özel virüs muhtemelen bir hayvan kaynağından ortaya çıktı, ancak uzmanlar henüz hangi hayvandan yayıldığından emin değiller.

Şimdi ise virüs insandan insana yayılıyor. Tipik olarak koronavirüs enfeksiyonları, enfekte biri semptomlar gösterdiğinde kişiden kişiye bulaşabilir, ancak Çin sağlık bakanının açıklamasına göre, bu virüs kişiler henüz hasta olmadan bir başka kişiye bulaşabilir.

Koronavirüs Nasıl Yayılır?

Enfekte bir kişi öksürdüğünde veya hapşırdığında, tükürük veya mukus damlacıkları bırakır. Bu damlacıklar çevredeki insanlara düşebilir ve doğrudan yüzüne dokunabilir veya birisi yüzlerine dokunduğunda transfer edilebilir ve enfeksiyona neden olabilir. Grip için, bazı hastane kılavuzları virüse maruz kalmayı, enfekte olmuş bir kişinin altı metre içinde hapşırma veya öksürme durumunda 10 dakika veya daha uzun süre tanımlamaktadır.

Virüsler ayrıca otobüs veya tren koltukları veya okul sıraları gibi yüzeylere inen damlacıklar yoluyla da yayılabilir.

Kendinizi ve Başkalarını Nasıl Korursunuz?

Öksürdüğünüzde veya hapşırdığınızda ağzınızı ve burnunuzu bir mendille kapatın, ardından mendili çöp kutusuna atın ve ellerinizi yıkayın. Elinizde bir mendil yoksa, elleriniz yerine dirseğinize öksürün veya hapşırın.

Yüz maskeleri sıvı damlacıklarını bloke ettikleri için biraz koruma sağlar. Bununla birlikte, maskenin malzemesinden geçebilen daha küçük aerosol parçacıklarını engellemezler. Maskeler ayrıca gözleri açıkta bırakır ve bazı virüslerin bir kişiyi gözlerinden enfekte edebileceğine dair kanıtlar vardır.

Coronavirus Aşısı Var Mı?

Pasteur Enstitüsü’ndeki bilim insanları virüse karşı geliştirilmeye çalışılan aşı için tarih verdi. Araştırmada görevli bilim insanları, aşı için zamana ihtiyaçları olduğunu ve kullanabilecek duruma gelmesinin 20 ayı bulabileceğini söyledi.

Alman Araştırma Bakanı ise Fransız bilim insanlarına göre daha pozitif açıklamalarda bulundu. Bakan net tarih vermekten kaçınsa da birkaç ay içinde aşının hazır olmasını beklediklerini ifade etti.

Koronavirüs Salgınında En Güncel Durum Ne?

2019-nCoV salgınının en güncel verilerine,  toplam vaka ve ölü sayısına bu linkten ulaşabilirsiniz :

Bioeasy Koronavirüs Hızlı Testleri

Bioeasy Biyoteknoloji olarak eski adıyla 2019-nCoV, yeni adıyla COVID-19 korona virüsünün teşhisine yönelik 3 çeşit test kiti geliştirmiştir. Koronavirüs Hızlı Testleri ile 10 dakika gibi kısa bir sürede coronavirus tespiti yapabilirsiniz.

Koronavirüs Testlerimiz : 

Bioeasy COVID-19 Koronavirüs Testleri

COVID-19 Antikor IgG/IgM Hızlı Test Kiti Nasıl Kullanılır?

 

COVID-19 Fluorescence Antigen Rapid Test Kit Nasıl Kullanılır?

 

COVID-19 Test Kiti Çeşitleri başlıklı yazımıza bu linkten ulaşabilirsiniz.