Hastalık Kontrol ve Önleme Merkezleri ile eyalet sağlık görevlileri, 19 eyaletteki Brusella vakalarını araştırıyorlar.Bu vakalardan biri bir süt çiftliğinden çiğ (pastörize edilmemiş) süt tüketmeye bağlı. New York’ta bir RB51 enfeksiyonu vakası (bruselloz) doğrulandı ve bilinmeyen sayıda insan bu çiftlikten gelen sütü içtiği için RB51’e maruz kalmış olabilir. Bu Brusella tipi birinci basamak ilaçlara karşı dirençlidir ve sınırlı test seçenekleri ve erken bruselloz semptomlarının grip gibi daha yaygın hastalıklara benzer olması nedeniyle, teşhis edilmesi zor olabilir.

New York vakası, Amerika Birleşik Devletleri’nde üretilen çiğ süt veya çiğ süt ürünleri tüketmekle ilişkili RB51 enfeksiyonunun bilinen bir üçüncü örneğidir. Diğer iki insan vakası Ekim 2017’de New Jersey’de ve Ağustos 2017’de Teksas’ta meydana geldi. Bu vakalar, sırasıyla bir internet üzerinden bir satıcıdan aldığı sütü içtiği diğeri de bir Teksas çiftliğinden çiğ süt içtiğini bildirdi. Bu üç onaylanmış vakanın yanı sıra, bu üç olay sırasında yüzlerce kişi potansiyel olarak RB51’e maruz kalmıştır.

Brusella Enfeksiyonu Belirtileri (Bruselloz)

 • Brusellozun ilk belirtileri arasında ateş, ter, iştahsızlık, baş ağrısı, yorgunluk, kas ve eklem ağrısı ve potansiyel olarak daha ciddi komplikasyonlar olabilir.
 • Hamile hastalarda Brusella enfeksiyonları düşüklere neden olabilir.
 • Belirtiler maruz kaldıktan beş gün ila altı ay sonra başlayabilir.
 • Enfekte olmuş ancak tedavi edilmemiş insanlar artrit gibi daha ciddi komplikasyonlar geliştirebilirler; kalp sorunları; dalak veya karaciğerin genişlemesi ve nadir durumlarda menenjit gibi sinir sistemi problemleri yaşayabilir.

Tüketicilere Tavsiye

 • Çiğ süt ve çiğ süt ürünleri, hastalığa neden olan mikropları öldüren pastörizasyon adı verilen bir işlem geçirmemiş olanlardır.
 • RB51, bir ineği ineklerde kürtajlara ve insanlarda ağır hastalıklara neden olabilecek daha şiddetli bir Brucella enfeksiyonu formuna karşı korumak için kullanılan canlı, zayıflamış bir türdür. Nadiren de olsa, RB51 aşısı ile aşılanan inekler bakterileri sütlerine aktarabilir. RB51 süte geçerse, bu ineklerden çiğ süt içenlerde bruselloz gelişebilir.
 • RB51, tipik olarak brusellozu önlemek veya tedavi etmek için kullanılacak antibiyotiklerden biri olan rifampine dirençlidir. Hastalık Kontrol ve Önleme Merkezi, RB51’e maruz kalabilecek herhangi birinin, enfeksiyon ve semptomların gelişmesini önlemek için antibiyotiğe ihtiyaç duyup duymadığını öğrenmek için doktorlarına gitmesini önerir.
 • Ocak 2016’dan beri bu süt çiftliğinden çiğ süt veya çiğ süt ürünleri tüketen kişiler RB51’e maruz kalmış olabilir ve doktorlarıyla konuşmalıdır.
 • Çiğ sütü en son tükettikleri tarihten itibaren altı ay içinde olan insanlar, bruselloz riski altındadır ve enfeksiyon ve semptomları önlemek için antibiyotik almalı ve altı ay boyunca olası semptomları için sağlıklarını izlemelidir. Semptomlar gelişirse test için derhal doktora görünmelidir.
 • Altı aydan daha uzun bir süre önce ,bu süt çiftliğinden çiğ süt tüketenler ve bruselloz semptomları olan – ancak tedavi edilmemiş – insanlar, uzun süreli sağlık sorunlarını önlemek için antibiyotik kullanıp kullanmadıklarını veya hangi antibiyotiklere ihtiyaç duyabileceklerini belirlemek için derhal doktora görünmelidir.
 • Tüketici süt alırken, sütün kalitesine önem veren ve sütün her aşamada testini yapan işletmelerden sütü almalıdır. Türkiye’de de son zamanlarda buna benzer vakalar haberlere konu olmaktadır. En son Eskişehir’de meydana gelen olayda, aynı aileden 6 kişi yedikleri peynir nedeniyle Brusella hastalığına yakalandı.Bu yüzden süt ve süt ürünlerini tüketirken güvenilir işletmeler seçilmelidir.

Kaynak : cdc.gov

BIOEASY  Brucella Ab Hızlı Test Kitine VETERİNER DİAGNOSTİK TESTLERİ bölümünden ulaşabilirsiniz.