İshal, buzağılarda sık görülen bir hastalıktır ve dünyadaki süt üreticileri için ekonomik kaybın önemli bir nedenidir. 2007 Ulusal Hayvan Sağlığı İzleme Sistemi raporunda, süt buzağıları arasındaki istenmeyen ölümlerin % 57’si ishale bağlandı. İshal buzağılarda ağır su kaybına neden olabilir ve ishal sırasında vücudu terk eden sıvılar, önemli besinlerin buzağı vücudundan uzaklaşmasına neden olur.

İshali ne kadar çok araştırırsak o kadar çok anlıyoruz ki , karmaşık, çok faktörlü ve önlenmesi zordur. Ancak sebebi ne olursa olsun, ishal ile ilişkili dehidrasyonun azaltılması kritik öneme sahiptir.

Bir üretici olarak, ishalin uygun şekilde yönetilmesi hayati öneme sahiptir. Buzağılarınızda ishal varsa, mutlaka veteriner hekime danışın. Veteriner hekim, hangi tedavinin uygulanması gerektiğini size söyleyecektir.

Birkaç farklı buzağı ishali çeşidi vardır. Salgılayıcı, emici ve iltihaplı diyare başlıca türleridir. Çok sayıda patojenin buzağı ishaline neden olduğu veya katkıda bulunduğu bilinmektedir. Salmonella ve E. coli gibi bakteriler, sığır rotavirüsü ve sığır koronavirüsü gibi virüsler ve coccidia gibi iç parazitler, genellikle 10 günden az olmayan buzağılarda ishal yapan gastrointestinal hastalıklara neden olur.

Yenidoğan buzağılarda yaygın ishal nedenleri:

  • Salmonella
  • E.coli
  • Sığır rotavirüsü
  • Sığır koronavirüs
  • Sığır viral ishal virüsü
  • Clostridium perfringens
  • Cryptosporidium parvum
  • Coccidia gibi iç parazitler

Patojenlerin prevalansı coğrafyaya, sürü boyutuna ve çiftlik yönetimi uygulamalarına göre değişebilir. Örneğin, Salmonella salgınları ılık iklimlerde büyük süt çiftliklerinde sıklıkla görülür.

Enfeksiyöz ajan bağırsakta toksinler üretebilir, bağırsak astarına veya her ikisine de zarar verebilir. İshal oluşumu daha sonra bağırsak lümenine büyük miktarda vücut sıvısı çeker. Sonuç olarak, buzağı hızla su kaybeder, elektrolitler dengesizleşir ve enerji kayıpları artar. Tedavi edilmeyen ishal ayrıca ölümcül olabilen solunum yolu hastalığı olasılığını da arttırır. Yenidoğan buzağılar en büyük ölüm ihtimaline sahiptir.

İshal, altta yatan gastrointestinal hastalığın belirtisi olduğu için, sıvı kaybı ne kadar kısa sürede sınırlanırsa, buzağının da erken toparlanması o kadar muhtemeldir. Susuz kalmanın fizyolojik stresini ishalden azaltmak, buzağının, hastalığın altında yatan patojenle savaşmak için enerji rezervlerinin daha fazla kullanılmasına izin verir ve buzağının doğal bağışıklık ve diğer müdahaleler için daha fazla zaman kazanmasını sağlar.

Buzağı İshal Hızlı Test Kiti ile acil tedavi gerektiren durumları hızlıca teşhis edebilirsiniz. Bioeasy Bovine Viral Diarrhea Virus (BVDV-Ab) ishal hızlı test kiti ile  ineklerin kan, plazma, serum ve süt örneklerinde BVDV antikorunu saptayabilirsiniz. Test 10 dakika sürmektedir.

Kaynak : jaguar.health

Bioeasy Buzağı İshal Hızlı Test Kitine ürünler kısmından VETERİNER DİAGNOSTİK TESTLERİ bölümünden ulaşabilirsiniz.